Cegasa eBick 280 Pro
High Voltage Batteries
Discover the new eBrick 280 Pro, the most versatile Lithium-LFP solution for energy storage. The ideal system for commercial and industrial ongrid and offgrid applications from 50 kWh to 3 MWh.
A modular and scalable solution that adapts to your needs and is installed in less than 1 hour.
- It adapts to your needs.
- Your system grows with you.
- Half the space of other lithium solutions and up to 5 times less than conventional lead.
- A single battery for life
- Elimination of 100% of your maintenance costs.

Model |
eBrick 280 Pro |
| Electrochemistry | Lithium Iron Phosphate (LFP) |
|---|---|
| Nominal Module Voltage (VDC) | 48 |
| Nominal Capacity (Ah) | 280 |
| Recommended continuous load current (A) | 140A |
| Recommended continuous discharge current (A) | 140A |
| Life Cycles (80% DoD) | > 5000 cycles |
| Dimensions (L x W x L) | 762 x 405 x 448 mm (+-2mm) |
| Weight (Kg) | 105 |
| Degree of protection | IP30 |
| Integration with Inverter | Compatible with VICTRON, SMA, STUDER, STECA, RIELLO SOLAR, SELECTRONIC, INGETAM, and NORVENTO. |
| Working temperature | From 0 to 55ºC |
| Storage temperature | From 0 to 55ºC |
| Relative humidity | From 25 to 85% RH |
| Type of installation | Interior |
| Max. charging and discharging current | 175A |


